4 експандирани интегрални житарки

4 експандирани интегрални житарки

Состав
0
%
Интегрални житарки (ориз, пченица, јачмен, 'рж) во еднаков сооднос, без додаден шеќер
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1601 kJ / 379 kcal

Масти

1.9 g

Заситени масти

0.24 g

Јаглени хидрати

73.25 g

Шеќери

0.33 g

Влакна

11.55 g

Протеини 

11.35 g

Сол

0.0055 g

Упатство за подготовка

Се подготвува со млеко или јогурт, а може да се комбинира и со овошја  и други житни снегулки, го оставате 15 минути за да омекне и се консумира. Погоден е за додаток во торти и колачи.

Дознај повеќе