4 житни снегулки

4 житни снегулки

Состав
0
%
пченични снегулки
0
%
'ржани снегулки
0
%
овесни снегулки
0
%
јачменови снегулки
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1433 kЈ / 339 kcal

Масти

3.15 g

Заситени масти

0.6 g

Јаглени хидрати

60.5 g

Шеќери

5.47 g

Влакна

11.5 g

Протеини

11.5 g

Сол

0.32 g

4 житни снегулки

Од цели јачменови, овесни, ‘ржани и пченични зрна избалансирани во еднаков сооднос. Содржат големо количество на диететски влакна, важни минерали, витамини и протеини. Претставуваат природен извор на калиум, магнезиум, железо, бакар и витамин Б6. Природно поседуваат и висока содржина на цинк, фосфор, манган, витамин Б1 и фолна киселина. Поради богатиот минерално-витамински состав, 4 житни снегулки се одличен избор за почеток на денот.

Упатство за подготовка

Саканата количина на снегулки прелијте ја со млеко, јогурт, чај или сок по желба. Оставете ги 15 минути да омекнат и конзумирајте. Може да се комбинира со овошје или други снегулки.

Дознај повеќе