Мусли со брусница

Мусли со брусница

Состав
0
%
Интегрални житни снегулки (овесни, јачменови, пченични)
0
%
Пченкарни снегулки
0
%
Сушена и засладена брусница
0
%
Суво грозје (бело суво грозје, црно суво грозје)
0
%
Семиња (сончоглед, тиква, лен)
Нутритивнa вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1508 kj / 357 kcal

Масти

5.08 g

Заситени масти

0.9 g

Јаглени хидрати

62.79 g

Шеќери

12.7 g

Влакна

9.61 g

Протеини

10.31 g

Сол

0.069 g

Мусли со брусница

            Произведени по оригинален рецепт, содржат големо количество на диететски влакна. Претставуваат природен извор на магнезиум, железо, цинк, бакар, витамин Б1, витамин Б6 и природно поседуваат висока содржина на фосфор и манган. Поради природниот витаминско – минерален состав, оваа вкусна мешавина од интегрални житни снегулки збогатена со сушена брусница и микс од семиња, претставува одличен избор за почеток на денот.

Упатство за подготовка

Врз саканата количина мусли прелијте млеко, јогурт, чај, или сок по избор, оставете да омекне 15 минути и конзумирајте.

Дознај повеќе