Фини овесни снегулки

Фини овесни снегулки

Состав
0
%
Интегрален овес
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1566 kЈ / 372 kcal

Масти

7 g

Заситени масти

1 g

Јаглени хидрати

58.7 g

Шеќери

1 g

Влакна

10 g

Протеини

13.5 g

Сол

0.015 g

Фини овесни снегулки

Од цели овесни зрна кои природно содржат големо количество на диететски влакна, важни минерали, витамини и протeини. Природно поседуваат висока содржина на фосфор, железо, магнезиум, цинк и витамин Б1. Со природно сладок вкус, овие житарки се вистински избор за вкусен и избалансиран појадок.

Упатство за подготовка

Саканата количина овесни снегулки се прелива со млеко, јогурт (обичен или овошен), или чај по желба, го оставате 15 минути за да омекне, потоа се  консумира. Производот може да се комбинира со овошје или други житарици.

Дознај повеќе