Јачменови снегулки

Јачменови снегулки

Состав
0
%
Интегрален јачмен
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1423 kЈ / 339 kcal

Масти

2.1 g

Заситени масти

0.4 g

Јаглени хидрати

63.3 g

Шеќери

1.5 g

Влакна

9.8 g

Протеини

11.2 g

Сол

0.05 g

Јачменови снегулки

Од цели јачменови зрна кои природно содржат големо количество на диететски влакна, важни минерали, витамини, ниска содржина на масти.
Претставуваат природен извор на калиум, железо и цинк, а природно поседуваат и висока содржина на магнезиум, манган, бакар, фосфор, хром, витамин Б1 и Б6 како и фолна киселина.
Поради богатиот минерално – витамински состав, јачменовите снегулки се одличен избор за почеток на денот.

Упатство за подготовка

Саканата количина на снегулки прелијте ја со млеко, јогурт, чај или сок по желба. Оставете ги 15 минути да омекнат и конзумирајте. Може да се комбинира со овошје, или други снегулки.

Дознај повеќе