Овес во зрно

Овес во зрно

Состав
0
%
Интегрален овес во зрна
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1468 kЈ / 349 kcal

Масти

7.09 g

Заситени масти

1 g

Јаглени хидрати

55.7 g

Шеќери

0 g

Влакна

9.67 g

Протеини

10.7 g

Сол

0 g

Упатство за подготовка

Во сад за вриење ставете 1 чаша интегрален овес, 3 чаши вода и 1/4 лажичка сол. Покријте го садот и варете (на слаб оган) околу 1 час. Како десерт може да се комбинира со овошје, јаткасто овошје, цимет или со други житарици по ваша сопствена желба.

Дознај повеќе