Мусли со овошје и семиња

Мусли со овошје и семиња

Состав
0
%
Интегрални житни снегулки (овесни, јачменови, пченични)
0
%
Овошје и семиња (дехидриран ананас, дехидрирана папаја, бананa чипс, сува кајсија, бело суво грозје, црно суво грозје, сушена и засладена брусница, бадем, 6% семиња (тиква, лен))
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1552 kJ / 368 kcal

Масти

6.84 g

 Заситени масти

1.82 g

Јаглени хидрати

63.73 g

Шеќери

24 g

Влакна

8.33 g

Протеини

8.76 g

Сол

0.06 g

Мусли со овошје и семиња

Произведени по оригинален рецепт, содржат големо количество на диететски влакна. Претставуваат природен извор на магнезиум, железо, цинк, бакар, калиум, витамин Б1 и природно поседуваат висока содржина на фосфор и манган. Поради природно минералниот состав, оваа вкусна мешавина од интегрални житни снегулки збогатена со 50% сушено овошје и семиња, претставува одличен избор за почеток на денот.

Упатство за подготовка

Врз саканата количина мусли прелијте млеко, јогурт, чај, или сок по избор, оставете да омекне 15 минути и конзумирајте.

Дознај повеќе