‘Ржани снегулки

‘Ржани снегулки

Состав
0
%
интегрален 'рж
Нутритивна вредност

за 100 g:

Енергетска вредност

1362 kЈ / 323 kcal

Масти

1.7 g

Заситени масти

0.9 g

Јаглени хидрати

60.7 g

Шеќери

9.8 g

Влакна

13.2 g

Протеини

9.5 g

Сол

0.08 g

'Ржани снегулки

Од цели зрна ‘рж кои природно содржат големо количество на диететски влакна, важни минерали, витамини, протеини и ниска содржина на масти.
Претставуваат природен извор на калиум, магнезиум, железо, цинк, пантотенска киселина, витамин Б6, а природно поседуваат и висока содржина на фосфор, манган, бакар, витамин Б1 и фолна киселина. Поради богатиот минерално – витамински состав, ‘ржаните снегулки се одличен избор за почеток на денот.

Упатство за подготовка

Саканата количина на снегулки прелијте ја со млеко, јогурт, чај или сок по желба. Оставете ги 15 минути да омекнат и конзумирајте. Може да се комбинира со овошје, или други снегулки.

Дознај повеќе