Опстипација и ленено семе

Ленот е Одличен омекнувач на столицата кој ја промовира добрата цревна флора.

Лененото семе има статус на супер храна која е признаена по бројните здравствени бенефити. Лигнаните кои ги содржи лененото семе му го даваат силното антиканцерогено дејство, штити од срцеви заболувања, мозочен удар и тромбоза. Ова лековито семе апсорбира некои состојки од храната, ги чисти цревата и истовремено го снабдува организмот со лецитин, кој го стимулира метаболизмот на мастите. Тоа е заради омега-3 масните киселини кои ја активираат работата на потните жлезди во телото, помагајќи во топењето на вишокот масти во организмот, и е идеален домашен препарат за слабеење.


„Симптомите на опстипација го засегаат 25% од населението“

Освен за губење на вишокот килограми, има одличен ефект за одржување на посакуваната телесна тежина. Препорачан е од многу нутриционисти, а корисен е и за луѓе кои патат од гастритис, чир на желудник, хроничен запек и хемороиди. Помага и за лечење на циститис и пиелонефритис. Исто така, лененото семе е познато како идеално решение за опстипација.

Симптомите на опстипација го засегаат 25% од населението, па решение за овој проблем може да се најде не само во фармацевтската индустрија туку и со внесување на некој прехранбени продукти како што е лененото семе.

 

Како ленот помага во решавање на проблемите при опстипација?

 

Здрава балансирана исхрана и редовно вежбање се важни навики за долгорочно подобрување на перисталтиката на цревата. Ленот е познат како еден од најдобрите начини за олеснување на запек со векови. Ленените семки содржат од 6 до 12 проценти слуз. Билниот лепак (Mucilage) е слузаво соединение кое има смирувачко и заштитно влијание на дигестивниот тракт.

 

Одличен омекнувач на столицата кој ја промовира добрата цревна флора.

 

Помага во намалување или елиминирање на потребата за храна и ја надополнува потребата на телото за добри масти и влакна. Консумација на ленено семе помага при намалување на иритација на стомакот, што е особено корисно за луѓето кои имаат иритабилен колон, дивертикули и други интестинални проблеми.

Освен за употреба во салати и смути, семките на ленот може да се измелат. Имајте на ум дека ако семето е мелено пред употреба, вие максимално ќе ги искористите придобивките од неговата консумација. Оваа препорака е таква бидејќи постои ризик скапоцените масти кои ги содржи да оксидираат.

„Препорачана количина на ленено семе за здрави лица се 1 до 2 мали лажички дневно“

 

Конечно, доколку го користите лененото семе како помош при опстипација треба да бидете сигурни дека пиете доволно вода.

 

Препорачани количини на ленено семе за здрави лица се 1 до 2 мали лажички дневно, а доколку сакате да ја подобрите работата на дигестивниот систем тогаш се препорачува 2-3 лажички ленено семе во текот на денот.

Корисен совет за побрз ефект: Потопете го лененото семе во течност ноќта пред да го користите и содржината испијте ја пред да јадете. На овој начин ќе постигнете побрз и подобар ефект и ќе ги решите проблемите со опстипација.

 

 

Хранливи вредности/калории:

 

 • 100 g ленено семе = 534 калории;
 • Масти: 42g (65% од препорачаната дневна доза);
 • Заситени масти: 4g (18%);
 • Транс масти: 0g;
 • Холестерол: 0g;
 • Сол: 30mg (1%);
 • Јаглехидрати: 29g (10%);
 • Влакна: 27g (109%);
 • Шеќери: 2g;
 • Протеини: 18g;

 

Најзастапени витамини и минерали:

 

 • Витамин B1: 1.6mg (110%);
 • Витамин B2: 0.2mg (9%);
 • Витамин B3: 3.1mg (15%);
 • Витамин B6: 0.5mg (24%);
 • Витамин K: 4.3mcg (5%);
 • Фолна Киселина: 87.0mcg (22%);
 • Калциум: 255mg (26%);
 • Железо: 5.7mg (32%);
 • Магнезиум: 392mg (98%);
 • Фосфор: 642mg (64%);
 • Калиум: 813mg (23%);
 • Цинк: 4.3mg (29%);
 • Бакар: 1.2mg (61%);
 • Манган: 2.5mg (124%);
 • Селен: 25.4mcg (36%).