Author:petar

Со исхрана до рамен стомак

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Јадете храна богата со хранливи влакна за рамен стомак Стомакот е еден од најпроблематичните делови за слабеење и често се мисли дека со вежби наменети само за стомак, ќе се изгуби вишокот на килограми наталожени во тој предел. Она што...

0
2

Неколку совети за одржување нормално ниво на шеќер во крвта

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Храна која го одржува нивото на шеќер во крвта Шеќерот е потребен за за функционирањето на човечкиот организам, тој е извор на енергија на клетките. Шеќерот е постојано присутен во крвта, а неговото ниво варира во зависност од тоа дали...

0
0

Со храна до убав и здрав летен тен

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Подгответе ја вашата кожа за плажа со вистински избор на храна (храна со омега 3, антиоксиданси, витамин Д и А) Oштетувањата на кожата од УВ зраците кај прекумерното изложување на сонце со текот на годините може да остават несакани траги....

0
0

Најдобри растителни извори на омега 3

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Зошто омега 3 масните киселини се важни за организмот Исхраната е најважниот фактор за одржување на добро здравје, затоа таа не треба да биде само вкусна, туку и квалитетна, осносно да има голема нутритивна вредност. Омега масните кисленини штитат од...

0
0

6 работи кои успешните луѓе ги практикуваат секој понеделник

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Колку и да ја сакаме својата работа, повеќето од нас не ги сакаат понеделниците, но овој ден е особено важен за продуктивноста во текот на целата недела, а повеќето успешни луѓе имаат сличен модел на однесување токму во понеделник.   Се...

0
0

Идеална храна за планинарење

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Неопходно е да понесете храна којашто е долготрајна и практична за чување во ранец. Есента е одличен период во кој на вашата агенда може да ги вклучите планинарењето и кампувањето. Освен добрата физичка подготвеност, квалитетната и топла опрема за искачување...

0
0

Опстипација и ленено семе

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Ленот е Одличен омекнувач на столицата кој ја промовира добрата цревна флора. Лененото семе има статус на супер храна која е признаена по бројните здравствени бенефити. Лигнаните кои ги содржи лененото семе му го даваат силното антиканцерогено дејство, штити од...

0
0

Како да се храните ако имате активен живот

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Многу истражувања покажуваат дека консумацијата на храна богата со јаглехидрати пред вежбањето може да ги подобри перформансите за време на вежбањето. Јадењето и вежбањето одат рака под рака. Кога и што јадете е многу важно кога вежбате редовно, без разлика...

0
0

Гоџи бобинки, анти-воспалителна и анти-инфламаторна суперхрана!

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Гоџи бобинките можат да придонесат за поголемо здравје, виталност, долговечност, енергија и издржливост – со едно име, СУПЕРХРАНА!   Lycium barbarum – бобинките со светло црвена боја и горчлив вкус се детално истражувани, особено поради нивната способност да ги подобруваат невролошките...

0
0

Дочекајте ги празниците во друштво на овие мали здрави навики

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Вкусен и многу хранлив микс за подобар вкус на вашите Новогодишни меѓуоброци! Новогодишните празници сами по себе носат и богата трпеза, консумирање на поголемо количество храна и пијалаци а со тоа се зголемува и ризикот од прејадување како и внес...

0
0