Новости

Најдобра храна пред вежбање

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Не е доволно да се одлучите што ќе вежбате, туку и што ќе јадете, бидејќи добрата линија започнува да се гради во кујна Bраќањето во форма по завршувањето на летото, никогаш не е лесен ниту брз процес. Исто така, не...

0
0

Гоџи бобинки: „супер храна“ од Хималаите

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Дознајте зошто гоџи бобинките се избор на храна на славните личности како Мадона и Миранда Кер Гоџи бобинките, познати и како волчји бобинки, се сметаат за „супер храна“ заради големата хранлива вредност што ја поседуваат, а во прв ред, заради...

0
0

4 Причини зошто оризовите галети се идеална летна ужина

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Вкусни и нискокалорични, оризовите галети можете да ги јадете секаде и во секое време Oризовите галети последниве години станаа популарен здрав избор за дневна ужина. Причините за ова се бројни, тие се вкусни, нискокалорични, без глутен и додаден шеќер и...

0
0

Мали семиња – големи здравствени придобивки

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Големите здравствени придобивки од малите семиња Cемињата како лен, сусам, чиа, семки од тиква и сончоглед, се важен дел од здравата исхрана, и за среќа, тие се сè поприсутни на трпезите на оние кои што се грижат за своето здравје....

0
0

Корисноста и широката примена на лененото семе

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Лененото семе не само што е многу хранливо, туку и може да се додаде на секоја храна или смути Грижата за здравјето првенствено започнува со исхраната. Придобивките од лененото семе се веќе многу познати, и тоа сè почесто може да...

0
0

Мусли за појадок

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Здрава навика за среќен живот! Мусли е без сомнеж извонреден избор за старт на денот. Секој човек свесен за своето здравје додава житарици во исхраната. Мешавина од житарици во комбинација со кокос, зрнесто овошје, суво овошје, семки, претставува здрава комбинација...

0
0

Неколку работи што треба да ги знаете за чиа семето

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Сигурно веќе знаете дека чиа се смета за „супер храна“ но дали сте знаеле дека содржи повеќе Омега-3 масни киселини од рибиното масло? Последниве години доминира потрагата како и зголеменото консумирање на таканаречената „супер храна“. Меѓу продуктите означени како „супер...

0
0

Мусли или гранола – што е подобар избор?

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Муслите во моментов се најголемиот светски тренд при избор на здрава ужина Mуслите се мешавина од овесни снегулки со различни суви овошни плодови и семиња, додека корнфлексот е производ добиен од пченка, па така разликата меѓу нив е очигледна. Но...

0
0

Здрави навики во зимскиот период – сити а сепак без вишок килограми!

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Нема потреба да се откажеш од храната што ја сакаш, само барај промена на твоите секојдневни навики и начин како тие да ги направиш поздрави! Cо доаѓањето на зимата, ни доаѓа и мисла како оваа година успешно да се избегнат...

0
0

Дали корнфлексот е здрав појадок?

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Корнфлексот е најпопуларниот појадок а појадокот е најважниот оброк во текот на денот Pедовното појадување претставува здрава навика која треба да биде дел од сечиј утрински ритуал. Видот на појадокот најмногу зависи од енергетските дневни потреби. Доколку ви претстои обилен...

0
0

Со исхрана до рамен стомак

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Јадете храна богата со хранливи влакна за рамен стомак Стомакот е еден од најпроблематичните делови за слабеење и често се мисли дека со вежби наменети само за стомак, ќе се изгуби вишокот на килограми наталожени во тој предел. Она што...

0
2

Со храна до убав и здрав летен тен

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Подгответе ја вашата кожа за плажа со вистински избор на храна (храна со омега 3, антиоксиданси, витамин Д и А) Oштетувањата на кожата од УВ зраците кај прекумерното изложување на сонце со текот на годините може да остават несакани траги....

0
0

Најдобри растителни извори на омега 3

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Зошто омега 3 масните киселини се важни за организмот Исхраната е најважниот фактор за одржување на добро здравје, затоа таа не треба да биде само вкусна, туку и квалитетна, осносно да има голема нутритивна вредност. Омега масните кисленини штитат од...

0
0

6 работи кои успешните луѓе ги практикуваат секој понеделник

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Колку и да ја сакаме својата работа, повеќето од нас не ги сакаат понеделниците, но овој ден е особено важен за продуктивноста во текот на целата недела, а повеќето успешни луѓе имаат сличен модел на однесување токму во понеделник.   Се...

0
0

Идеална храна за планинарење

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Неопходно е да понесете храна којашто е долготрајна и практична за чување во ранец. Есента е одличен период во кој на вашата агенда може да ги вклучите планинарењето и кампувањето. Освен добрата физичка подготвеност, квалитетната и топла опрема за искачување...

0
0

Опстипација и ленено семе

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Ленот е Одличен омекнувач на столицата кој ја промовира добрата цревна флора. Лененото семе има статус на супер храна која е признаена по бројните здравствени бенефити. Лигнаните кои ги содржи лененото семе му го даваат силното антиканцерогено дејство, штити од...

0
0

Гоџи бобинки, анти-воспалителна и анти-инфламаторна суперхрана!

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Гоџи бобинките можат да придонесат за поголемо здравје, виталност, долговечност, енергија и издржливост – со едно име, СУПЕРХРАНА!   Lycium barbarum – бобинките со светло црвена боја и горчлив вкус се детално истражувани, особено поради нивната способност да ги подобруваат невролошките...

0
0

Дочекајте ги празниците во друштво на овие мали здрави навики

[vc_row row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" text_align="left" background_animation="none" css_animation=""][vc_column][vc_column_text] Вкусен и многу хранлив микс за подобар вкус на вашите Новогодишни меѓуоброци! Новогодишните празници сами по себе носат и богата трпеза, консумирање на поголемо количество храна и пијалаци а со тоа се зголемува и ризикот од прејадување како и внес...

0
0